• "Mali, wielcy przyjaciele"

Projekt edukacyjny „MALI, WIELCY PRZYJACIELE”

W Światowej Deklaracji Praw Zwierząt uchwalonej w roku 1997 w Londynie przez Międzynarodową Deklarację Praw Zwierząt wyraźnie powiedziano, że: „każde zwierzę ma prawo oczekiwać od człowieka poszanowania, opieki i ochrony, a porzucenie zwierzęcia jest aktem  okrutnym i nikczemnym”. Mając na uwadze fakt, że zwierzę nie jest rzeczą, a istotą żyjącą i zdolną do odczuwania bólu oraz cierpienia, człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę oraz opiekę.

Bardzo często mówi się, że zwierzę, szczególnie pies, jest najlepszym przyjacielem człowieka. Czworonożny przyjaciel może dostarczać mnóstwo radości i pozytywnej energii , ale też wymaga naszej odpowiedzialności i poczucia obowiązku. Posiadanie psa jest zobowiązaniem na długie lata wiążącym się z wydatkami i dostosowaniem swojego trybu życia do potrzeb zwierzęcia.

Niestety, wielu ludzi traktuje swoje zwierzęta jak zabawki, które szybko się nudzą i należy się ich pozbyć. Problem bezdomności oraz bestialstwa wobec zwierząt staje się coraz bardziej widoczny. Wielu ludzi stara się go nie zauważać lub lekceważyć. Zapomina się o tym, że okrucieństwo wobec zwierząt w dalszej kolejności przenosi się na ludzi.

Los zwierząt zależy całkowicie od świadomych i odpowiedzialnych działań ludzi, którzy swoim postępowaniem dają wyraz poszanowaniu zasad humanitaryzmu i jednocześnie wyraz własnemu człowieczeństwu.

Głównym zamierzeniem podczas realizacji projektu jest zapoznanie uczniów z potrzebami zwierząt, mechanizmami ich zachowań, specyfiką wybranych ras psów i kotów. Kształcenie wrażliwości i odpowiedzialności za ich los .

CEL GŁÓWNY: Uświadomienie uczniom, że każdy człowiek jest w pełni odpowiedzialny za zwierzę, które wziął pod opiekę, jest ono istotą czującą.

Uczeń:

• Poznaje tryb i warunki życia psów i kotów

• Poznaje instytucje niosące pomoc zwierzętom i nawiązuje z nimi kontakt

• Podejmuje działania na rzecz bezdomnych psów i kotów

• Rozumie potrzebę powszechnego sprzeciwu wobec bezmyślnych działań człowieka prowadzących do niepotrzebnego cierpienia zwierząt

• Potrafi współpracować w grupie

• Potrafi korzystać z różnych źródeł informacji

• Wykorzystuje zdobyte informacje i przeżycia do przyjmowania humanitarnych postaw wobec zwierząt w życiu codziennym.

ADRESACI: Uczniowie szkoły podstawowej.

METODY PRACY

• Metoda problemowa
          • Metody działania praktycznego

• Praca indywidualna – uczeń realizuje określone zadania, korzysta z bezpośredniej pomocy i wskazówek nauczyciela

• Praca w grupie – uczniowie uczą się współpracy i wzajemnej akceptacji

CZAS REALIZACJI PROJEKTU: wrzesień 2014 – kwiecień 2015

PRZEBIEG PROJEKTU:

FAZA I

Wprowadzenie do tematu i ustalenie problemów do rozwiązania. Autorzy projektu podają jego temat, cele i informacje nt. jego realizacji.

FAZA II

Sformułowanie zadań i ustalenie sposobów ich realizacji.

NAUCZYCIELE:

• Wyłaniają grupy uczniów do realizacji poszczególnych zadań

• Planują terminy realizacji zadań i konsultacji

• Przyznają punkty za wykonanie poszczególnych zadań

FAZA III

Realizacja zadań.

• Uczniowie poszczególnych grup planują zakres prac realizowanych w ramach projektu.

• Autorzy projektu i wychowawcy czuwają nad przebiegiem realizacji prac projektowych oraz, ze względu na wiek uczniów, wspierają ich w realizacji zadań.

FAZA IV

UCZNIOWIE:

• prezentują swoje prace na forum szkoły

• Dokonują samooceny wykonania zadań

NAUCZYCIELE:

• Oceniają prace

• Przyznają punkty

• Przyznają nagrody zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom tytuł „Przyjaciela zwierząt”

OPIS ZADAŃ REALIZOWANYCH W RAMACH PROJEKTU

Nr

zad.

Opis działań

Grupa

uczestnicząca

informacji

Forma

konsultacji

z ekspertem

realizacji

1.

Przeprowadzenie ankiety wśród uczniów pt.: „Zwierzęta domowe”

Wykonanie plakatów i haseł promujących humanitarny stosunek do zwierząt, wyeksponowanie ich na korytarzach szkoły.

Kl. II- VI

Kl. I- VI

Publikacje prasowe, książki, materiały propagandowe

wrzesień

2.

Zaprojektowanie i wykonanie postaci zwierząt z masy solnej, prace plastyczne nt.:” Ja i moje zwierzątko”

Kl. I -III

Ilustracje zwierząt, poradniki

druga połowa października

3.

Zbieranie karmy, starych koców, zabawek dla schroniska w Jędrzejewie

Kl. I -VI

Pracownicy schroniska -wywiad

październik

4.

Zorganizowanie wyjazdu do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Jędrzzejewie

Przedstawiciele klas

Pracownicy schroniska

początek listopada

5.

Przeprowadzenie zajęć lekcyjnych nt.:” Człowiek jest odpowiedzialny za to, co oswoił.”

Kl. I –III – zajęcia zintegrowane

Kl. IV –VI – lekcje wychowawcze

wychowawcy

wrzesień

6.

Nawiązanie współpracy z przychodnią weterynaryjną Royal Vet w Czarnkowie – zorganizowanie prelekcji nt.:"Zwierzę nie jest rzeczą”

M. Grębka

7.

Nawiązanie współpracy ze stowarzyszeniem DOGonić radość w Pile, zorganizowanie zajęć z udziałem psów.

A.Bielecka

8.

Konkurs literacki nt.: ”Ja i moje zwierzątko”

-poezja

-proza

styczeń

9.

Dzień zwierząt pod hasłem „Wchodzimy w skórę zwierząt”

Kl. I –III – przygotowanie masek na zajęciach plastyczno - technicznych

Kl. IV –VI – przygotowanie masek na technice.

25 kwiecień

10.

Gminny Konkurs Recytatorski „Poeci o zwierzętach”

KL. I-III

15 kwiecień

11.

Wykonanie albumów prezentujących 5 wybranych ras psów/kotów – portret zwierzęcia, specyfikę rasy, potrzeby i warunki, w jakich powinien żyć.

Reportaż nt. życia wybranego psa.

październik-luty

12.

Ogłoszenie Gminnego Konkursu Fotograficznego „Mój czworonożny przyjaciel”

styczeń